Dýně jsou nejen překrásnou ozdobou podzimních zahrad, ale také vhodnou dekorací na Halloween nebo různých aranžmá. Především je to ale zdravá, léčivá a chutná zelenina plní vitamínů a důležitých látek.
PĚSTOVÁNÍ DÝNÍ
Dýni vyséváme v květnu rovnou do země, alespoň pět centimetrů hluboko a jeden metr od sebe. Pokud si chcete sazeničky předpěstovat doma v kelímku, začněte už v polovině dubna a asi po třech týdnech rostlinky přesaďte do větších květináčů. V polovině května, když je po ledových mužích, je přesaďte do záhonů. Zajistěte jim půdu s dostatkem živin, slunečního svitu a vláhy.
Pěstování je velmi nenáročné, stačí, když čas od času odstraníte plevel a budete dýně pravidelně zalévat, zvlášť v období sucha. Jejich kořenová soustava je velmi bohatá a zasahuje hluboko do země, takže si dýně potřebnou vláhu obstarávají sami. Při zalévání však dbejte, abyste nekropili jejich listy, které by pak začaly uhnívat.
SKLIZEŇ
Z jedné sazenice můžete mít až deset plodů. Sklízejte je na začátku podzimu, když je jejich slupka tvrdá a matná. Sklidit je však musíte ještě před prvními mrazíky, které by je mohly poškodit. Ponechte jim alespoň pět centimetrů dlouhou stopku, díky které se nebudou tak rychle kazit. Po sklizni nechte dýně několik dní sušit na sluníčku, čímž vytvrdne slupka a prodlouží se tak jejich trvanlivost.
SKLADOVÁNÍ
Dýně skladujte v suchu, při teplotě kolem 10°C. Vydrží vám tak až půl roku.
ÚČINKY DYNÍ NA NAŠE ZDRAVÍ
Dyně mají příznivé účinky na lidský organismus, proto byste je měli zařadit do vašeho jídelníčku. Z 90% jsou tvořeny vodou, obsahují betakaroten, sacharidy, bílkoviny, vlákninu, plno vitamínů, minerálních látek, jako je železo, hořčík, vápník, sodík, draslík.
Podporují vylučování toxinů, působí močopudně, brání tvorbě krevních sraženin, snižují krevní tlak a hladinu tuků a cholesterolu v krvi, pozitivně působí na imunitní systém, činnost srdce i trávicí soustavu.