Tato zajímavá a funkční nádoba pochází z Maroka, tudíž je slovo tajine, neboli tažín, arabského původu. Jedná se vlastně o zvláštní hrnec z keramiky, který má kónickou poklici. Zároveň získal tento název i pokrm, který se v tomto hrnci připravuje. Tajin je navíc velice zdravý a chutný, tak tento pokrm určitě vyzkoušejte. Toto tradiční marocké jídlo se skládá ze skopového masa a zeleniny. Někdy se také podává tadžín s masem kuřecím, vařenou zeleninou anebo s citronem a olivami. Je-li tadžín z masa hovězího, jsou k němu jako příloha sušené švestky a oříšky.
Marocký keramický hrnec
V tomto hrnci z vypalované hlíny se ale také připravují a podávají i jakékoliv jiné marocké pokrmy. Tento orientální hrnec z pálené hlíny se používá speciálně k pomalému dušení, kdy se maso dusí pod jeho těžkou poklicí ve tvaru kužele. Tajine se během dušení neotvírá, a tak může všechna pára, která vařením v keramickém hrnci vzniká, stékat po stěnách hrnce ve formě sražené a zahuštěné vody zpět do dušeného pokrmu. V páře se kondenzuje voda vypařená ze zeleniny, masa a šťávy na dně, takže toto samovolné opětovné podlévání pokrmu mu dodává vynikající charakteristickou chuť. Samotné dušení v keramickém hrnci tadžín trvá zhruba dvě hodiny.
Jak vařit v tadžínu
Hrnec je vždy glazovaný, a také bývá povětšinou dekorovaný tradičními motivy.
ü Připravuje-li se pokrm podle tradičního postupu nad dřevěným uhlím, je třeba vybírat větší kusy uhlí, protože ty vydrží dlouho hořet. Mezi žhavými uhlíky z ohniště a dnem nádoby by měl být vždy nějaký prostor, aby se hrnec nepřehřál a nepraskl.
ü Vaříme-li v tomto arabském hrnci na elektrické plotýnce, je nanejvýš vhodné umístit nádobu například na kousky dlaždiček, které jsou umístěny okolo její varné plochy.
ü Při přípravě pokrmu na plynovém sporáku je třeba, aby hrnec spočíval na hliníkové mřížce, která žár pod nádobou rozptýlí.